NÓŻ SURVIVALOWY MOD 01 HYBRYDA SURVIVALTECH

  • szt.
  • Cena brutto: 999,00 zł 812,20 zł
  • Niedostępny

Dane techniczne

Ostrze: Stal narzędziowa 80CrV2o grubości 3,5 mm, szlif skandynawski na zero

Powłoka/wykończenie ostrza: Satin

Rękojeść: Micarta

Pochwa: Hybryda Skóra i Kydex

Waga: 160 g

Długość całkowita: 217 mm

Długość ostrza: 100 mm

SurvivalTech Mod.01

Mod.01 to nóż outdorowo - survivalowy, którego autorski projekt stworzył Paweł „Super” Supernat.

 

Projektant noża to praktyk z przeszło dwudziestoletnim stażem, mający za sobą kilkunastoletnią służbę w harcerstwie – od szeregowego harcerza po wychowawcę i instruktora, służbę w 1-szym Pułku Specjalnym Komandosów, dziesiątki obozów, manewrów, wypraw górskich, współtwórca Harcerskiego Klubu Survivalowego, Jednostki Strzeleckiej 2028, inicjator i uczestnik „Marszu Prawdy” w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ostatnie 7 lat był przedstawicielem kilku amerykańskich firm nożowych i producentów sprzętu taktycznego ze światowej czołówki. Przez ten czas, podczas przeróżnych działań, używał chyba wszystkich dostępnych na rynku noży, począwszy od najtańszych, poprzez niemal wszystkie produkty uznanych wytwórców, na „customach” kończąc. Pracował w jednej z największych polskich firm z branży militarno-survivalowej, biorąc aktywny udział w testach większości produktów, w tym noży i wyposażenia taktycznego.

Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń stworzył nóż Mod.01.

Mod.01 został zaprojektowany jako nóż uniwersalny do wszelkiej działalności outdoorowej, jaką możemy sobie wyobrazić. Kształt, ergonomia oraz materiały są tak dobrane, aby nóż sprawdził się praktycznie w każdym działaniu.

Może służyć jako:

– podstawowy nóż survivalowy

– nóż taktyczny

– nóż ratowniczy

– nóż harcerski

– nóż myśliwski

– nóż do offroad’u

Brzmi to jak marketingowy bełkot, ale spróbujemy to dokładnie zaprezentować. Nóż jest w całości wykonywany ręcznie w Polsce przez uznanego twórcę Mariusza „Tlima” Przybyłowskiego

Wielkość i waga noża została dobrana tak, aby można było go swobodnie przenosić zarówno klasycznie – na pasie, kamizelce taktycznej, jak i np. na szyi. Nóż jest jednak na tyle duży, że bez problemu można nim „batonować”, a nawet rąbać, za razem na tyle mały, że nie przeszkadza w codziennym poruszaniu się na szlaku.

Głownia ma najbardziej optymalny kształt typu drop-point, z delikatnie opadającym czubkiem. Do jej wykonania użyto stali narzędziowej 80CrV2, będącej obecnie jedną z najlepszych stali przeznaczoną do działań outdoorowych. Nóż jest bardzo wytrzymały na wszelkie naprężenia, mogące wystąpić np. przy podważaniu. Sprawdzi się w cięciu, kopaniu, przygotowywaniu żywności, pracach w drewnie oraz w walce, nie tracąc swoich możliwości przy delikatnej i precyzyjnej pracy.

Zastosowano szlif skandynawski (Scandi), charakteryzujący się znakomitą wytrzymałością. Dzięki niemu głownia o grubości zaledwie 3,5 mm jest stosunkowo lekka, jednocześnie gwarantując ogromną wytrzymałość w porównaniu do podobnych modeli z szlifami klasycznymi (częściowymi lub pełnymi). Szlif Scandi, zapewnia także wytrzymałość krawędzi tnącej oraz samego czubka, dając z jednej strony gwarancję długiego trzymania ostrości, z drugiej zapewniając bezproblemowe ostrzenie praktycznie dowolną osełką w każdych warunkach.

Nóż został wyposażony w mały, okrągły jelec z otworem, czym również wyróżnia się od typowych konstrukcji bushcraftowych lub survivalowych. Naszego noża można używać w nocy, w zimie oraz pod wodą nie martwiąc się, że mokra lub zmęczona ręka ześlizgnie się nam na głownie. Otwór w jelcu można wykorzystać do stworzenia dodatkowej gardy, przeciągając przez niego oraz tylny otwór w rękojeści linkę spadochronową. W sytuacji awaryjnej można wykorzystać go jako dodatkowy punkt do mocowania noża na drzewcu.

Na grzbiecie głowni znajduje się specjalne podcięcie, służące do krzesania iskier z krzesiwa. Podcięcie umieszczone jest w takim miejscu, że sprawdzi się również jako „rampa” dla kciuka podczas prac precyzyjnych.

Okładki rękojeści wykonano ze specjalnego piaskowanego tworzywa Micarta, będącego bardzo wytrzymałym laminatem, zbrojonym tkaniną bawełnianą, zapewniającym ogromną wytrzymałość mechaniczną, termiczną oraz chemiczną (odporność np. na olej), nie chłonącym wody.

Nóż posiada konstrukcje typu Full-Tang, jest wykonany z jednego kawałka stali – oznacza to, że przez rękojeść przechodzi stalowy trzpień o takiej samej grubości, jak głownia, do którego montowane są okładki rękojeści. Gdyby zdarzało się zniszczenie okładek, nóż nie traci nic ze swojej użyteczności i wytrzymałości! Można wtedy owinąć trzpień sznurkiem, lub nawet częścią garderoby, tworząc awaryjną rękojeść.

Głowica noża została celowo wysunięta o niemal jeden centymetr za okładki rękojeści. Może służyć jako zbijak do szyb, płaz do podważania oraz element, którym w ekstremalnych sytuacjach możemy uderzać praktycznie w każdy przedmiot bez obaw o zniszczenie okładek rękojeści. To namiastka młotka survivalowego.

Pochwa jest wykonywana ręcznie w naszym warsztacie. Każda jest formowana z kydexu na nożu i jest do niego przypisywana. Pochwa zapewnia szereg możliwości transportowania noża – standardowo na pasie w obniżonym autorskim systemie, alternatywnie montując do otworów na obrzeżu pochwy klamrę Teklok, klipsy MALICE lub klipsy BlateTECH.

W zestawie znajduje się element obniżający montaż noża z żabką nylonową, dzięki której można przenosić nóż na pasie dużo wygodniej, niż przy klasycznych rozwiązaniach. Żabka jest odpinana i pozwala na montaż noża na pasie bez jego rozpinania.

Sama pochwa zabezpiecza nóż przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznym, i jest tak wyprofilowana, że nóż nie potrzebuje żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed samoistnym wypadnięciem. W końcu TO JEST NÓŻ PRZETRWANIA – nie może wypaść, gdy TY będziesz fikał koziołki w dół stoku.

Na pochwie znajduje się uchwyt do przenoszenia krzesiwa. Uchwyt można usunąć po odkręceniu śrub. Wszystkie gwinty zostały zabezpieczone specjalnym preparatem, dającym gwarancję, że żadna ze śrub nie odkręci się w trakcie używania i nie zgubimy krzesiwa.

Dla bardziej wymagających klientów oferujemy wersję z pochwą hybrydową wykonaną ze skóry i kydexu. Jest to autorska, unikalna pochwa Mariusza „Tlima” Przybyłowskiego

Dane techniczne:

Długość głowni – 100 mm

Długość całkowita – 217 mm

Stal narzędziowa– 80CrV2o grubości 3,5 mm, szlif skandynawski na zero

Rękojeść – micarta

Pochwa – kydex lub hybryda skóra-kydex

Waga – 160 g

100% wykonane ręcznie!

100% wykonane w Polsce!

Nazywam się Mariusz "Tlim" Przybyłowski.

Od dobrych kilku lat zajmuję się ręcznym wytwarzaniem noży.

Początkowo moja działalność miała charakter czysto hobbystyczny, jednak po kilku latach pasja przerodziła się w główne zajęcie zawodowe - rękodzielnicze wytwarzanie noży.

Na początku głównym ośrodkiem mojego zainteresowania była stal damasceńska. W owym czasie większość moich noży była kuta, większą ich cześć stanowiły noże z damastu, głównie noże myśliwskie oprawiane w naturalne materiały jak drewno, skóra czy poroże.

Dziś poza nożami myśliwskimi i nożami z damastu w mojej pracowni powstają noże taktyczne, kolekcjonerskie, noże survivalowe typu bushcraft czy nesssmuk.

Poza damastem i stalą węglową, część noży wykonuję z wysokostopowych stali nierdzewnych. Czasami na ostrzach stosuję powłoki ochronne jak powłoka z twardego chromu. Rękojeści noży wykonuję nie tylko z drewna czy poroża ale także z materiałów syntetycznych, takich jak micarta czy G10 - noże toxic.

Przez cały czas staram się rozwijać nie tylko pulę materiałów z jakich wykonuję noże, lecz także pracować nad warsztatem i poszerzać posiadaną wiedzę.

Bardzo poważnie traktuję etap przygotowania stali, jej obróbki cieplnej. Systematycznie pogłębiam wiedzę w tym zakresie. Dawniej hartowałem i odpuszczałem stal na noże, dziś hartowanie poprzedzam innymi procesami obróbki cieplnej. Stal poddawana jest procesom optymalizacji struktury - usuwania siatki węglików, zmniejszania ziarna. Ostrza są poddawane normalizacji, sferoidyzacji, przed szlifowaniem i odprężaniu po nim, dopiero wtedy są hartowane i odpuszczane. Od jakiegoś czasu część głowni, zwłaszcza do noży bushcraft hartuję na bainit, co daje dodatkową wytrzymałość ostrzu, tak potrzebną nożowi w teren czy nożowi przeznaczonemu do survivalu.

Każde ostrze przechodzi wielocykliczną obróbkę cieplną i mechaniczną, która powoduje, że gotowy produkt posiada walory nie tylko estetyczne ale i w pełni użytkowe.