NÓŻ SKŁADANY FOLDER AVIATOR DRAGON #9 OF 33 DRAGON SKIN DAMASCUS by BERTIE RIETVELD

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: LESBAR KNIVES
  • Dostępność: Jest (Dostępny od ręki)  (1 szt.)
    Czas realizacji: dostępny od ręki
  • szt.
  • Cena brutto: 16 999,00 zł 13 820,33 zł

Projekt „Aviator” poświęcony jest rozwojowi lotnictwa na początku XX wieku. Dwupłatowce królowały wtedy na niebie. Masa perłowa symbolizuje burzowe niebo, a centralny element wokół pivota, wirujące śmigło w burzliwą noc.  Ażurowa konstrukcja rękojeści przypomina przestrzenie między skrzydłami dwupłatowca.

Materiał ostrza to stal damasceńska "Dragon Skin" wykuta przez Bertie Rietveld.

Wzór „Dragon Skin” został wybrany, aby przedstawić główny zamysł tego noża: hołd dla pionierów  lotnictwa. Obróbka cieplna  zapewnia optymalny balans między twardością a wytrzymałością ostrza.  Ostrze polerowane na lustro i trawione.

Okładziny tytanowe są wykonane ze stopu 4al-3mo-1v, który ma lepsze parametry niż powszechnie stosowany stop 6al4v. Anodowane polichromowane wstawki, wykonane na zamówienie tytanowe pivoty i wstawki z włókna węglowego są połączone ze sobą tytanowymi okładzinami z inkrustacją z australijskiej masy perłowej klasy A.

Łożyska z kulkami ceramicznymi i koszyczki  łożysk z fosforobrązu są produkowane i indywidualnie  i dopasowywane do każdego noża.

Gniazdo pivota ma wyłożenie z fosforobrązu , który zapewnia płynny i długotrwały obrót. Wszystkie małe śruby  wykonane są z tytanu grade 5, ceramiczny detent ball swobodnie się obraca, zapewniając płynność akcji noża.

 

Dane techniczne

Ostrze: Stal Damasceńska "Dragon Skin" wykuta przez Bertie Rietveld,

grubość 3,4 mm (0.1339"), twardość 58 HRC

Wykończenie ostrza: Polerowane na Lustro

Rękojeść: Tytan 4al-3mo-1v, Masa Perłowa, Timascus, Włókno Węglowe

Backspacer: Tytan 4al-3mo-1v

Klips: 4al-3mo-1v

Blokada: 4al-3mo-1v

Wymienna wkładka blokująca w listku blokady z M390

System cermicznych łożysk kulkowych

Ceramiczny detent ball

Stop pin z węglika wolframu

Waga: 101 g (3.56 oz)

Długość całkowita: 222 mm (8.74")

Długość ostrza: 98 mm (3.86")

Długość po złożeniu: 125 mm (4.92")

Szerokość ostrza: 29 mm (1.14")

Marka LesBar Knives powstała w 2018 roku w Irpieniu (Ukraina) jako owoc współpracy dwóch artystów Oleh Lesuchevsky i Stan Baranovsky. Para przyjaciół zdecydowała się połączyć swoje wysiłki w tworzeniu wysokiej jakości noży składanych.

 

Oleh robi noże od 1993 roku. Kiedy miał 18 lat, jego ojczym postanowił wprowadzić go do rodzinnego biznesu. W tym okresie powstawały głównie noże myśliwskie o stałym ostrzu. Po ukończeniu Państwowego Uniwersytetu w Kijowie w 2005 r. próbował pracować jako ekonomista, ale po krótkim okresie wrócił do sklepu ojczyma, aby zostać pełnoetatowym knifemakerem. Pewnego dnia Oleh przybył do sklepu Stana, aby zamówić kilka srebrnych części do swojego nowego projektu i po zakończeniu prac nad tym projektem zaproponował współpracę w zakresie tworzenia  noży.

 

Stan jest jubilerem w trzecim pokoleniu. W wieku 6 lat zaczął uczyć się sztuki ręcznego graverowania. W wieku 13 lat rozpoczął  praktykę u  boku swojego ojca. Później ukończył miejscową szkołę, przeniósł się do USA,  Los Angeles, gdzie studiował projektowanie biżuterii i pracował jako konserwator zabytków. Mimo to ,zawsze chciał robić noże. „Lubię dobrą mechanikę. Zawsze starałem się wdrożyć zdobycze inżynierii w tworzenie nowoczesnej biżuterii.”

 

Po czterech latach wrócił do domu, do biznesu jubilerskiego, od czasu do czasu robił noże dla siebie i swoich przyjaciół. Po spotkaniu z Olehem postanowił porzucić biżuterię i skupił się na robieniu noży.

 

„Za każdym razem, gdy tworzymy nowy nóż, troszczę się o jego stronę wizualną, a Oleh dba o użyteczność i funkcjonalność. Noże postrzegam jako dzieła sztuki użytkowej. Dla Oleha są one narzędziami i bronią. Całkiem dobrze się uzupełniamy.”